Очі - дзеркало душі
Мені хочеться поділитися з вами знахідками
у напряму роботи зі здоров'язбереження.
Сьогодні дуже актуальною є проблема здоров'я дітей. Погіршення фізичного, психічного, морального, духовного стану дітей особливо відчувають ті, хто з ними працює. Наприклад, серед дошкільнят дитячих садків порушення постави становлять 35%, плоскостопість – у 29% малюків, по закінченню дитячого садочка у 27% випускників є діагнозом – астигматизм, знизилась кількість абсолютно здорових дітей, та збільшилась кількість дітей, які мають різноманітні відхилення в стані здоровя, а також хронічні захворювання, 4 із 10 дітей вже народжуються з якоюсь патологією. Діти вдома перевантажені комп'ютерними іграми, дивляться дуже довго телевізор, а це позначається на їх здоров'ї. Всі ми несемо відповідальність за здоров'я майбутніх поколінь і тільки всі разом можемо змінити ситуацію.
Останнім часом у пресі з'явилося чимало цікавих методик та авторських розробок з проблеми оздоровлення дітей. Впродовж 11 років у своїй роботі з дітьми які мають вади зору, я використовую елементи методики Володимира Пилиповича Базарного. Про методику знають вже багато педагогів, але ось оцінити її можуть лише ті, хто використовував її в своїй роботі з дітьми.
Перший рік роботи був дуже насиченим і важким. Доводилося переглядати, змінювати, знаходити найоптимальніші варіанти щодо їх раціонального застосування. Технологія мені сподобалася: проста, доступна, цікава, її можна використовувати у всіх видах діяльності без шкоди здоров'ю дітей, вона не потребують особливих матеріальних витрат. Технологію полюбили і діти, в кінці року ми побачили реальні результати.
У своїх дослідженнях Володимир Пилипович розкрив коріння і причини процесу деградації та згасання життєздатності народу, переконливо показавши, що існуюча система виховання та навчання в сім'ях, дитячих садках і школах зорієнтована проти природи дитини.
До основних методів і прийомів, що використовуються в здоров'язберігаючій технології В.П. Базарного відносяться:
•Режим динамічної зміни поз.
•Вправи на зорову координацію.
•Зорово-координаторні тренажі (офтальмотренажери).
•Вправи на м'язово-тілесну координацію.
Розглянемо докладніше кожен із них.
«Не всади!» - Заповідь Базарного. Дитина має рухатися.
«Рух – це повітря, а без повітря ми задихаємося». Тому навчання в режимі постійного руху дозволяє розвивати у дітей зорово-моторну реакцію, зокрема орієнтацію у просторі, у тому числі реакцію на екстремальні ситуації.
За для реалізації режиму динамічної зміни поз ми пропонує два варіанти:
- за столами - сидячи, стоячи;
- на килимі- сидячи, стоячи, лежачи;(Слухати казку, розповіді релакс, тощо)
Вивчивши методичні поради, я взяла до уваги, що найефективнішим методом є динамічна зміна поз, зокрема переведення із пози сидячи у позу стоячи. У моєму кабінеті встановлені конторки для корекції постави. Я планую заняття з таким розрахунком, щоб діти переходили з положення сидячи в положенні стоячи. При цьому кожна дитина під час занять знаходиться строго на своїй робочій зоровій дистанції, яка визначається лікарем-офтальмологом щомісяця за результатами обстеження на предмет гостроти зору. Спостерігаючи за дітьми, прийшла до висновку, що без шкоди освітньому процессу діти переходять з одного положення в інше. Працюючи за конторкою зміцнюється весь опорно - руховий апарат, виключаються викривлення хребта і біль у спині, та й підвищується психічна стійкість, увага, творчі здібності та імунітет, зникає стомлюваність.
Для профілактики плоскостопості ми з малюками використовуємо килимки – масажери. Заняття на килимках – масажерах стимулює роботу внутрішніх органів, покращується кровообіг, знімається втома, а також йде профілактика плоскостопості. Ідеально, діти стоять на масажних килимках, в шкарпетках. На килимках вони не просто стоять, а виконують вправи перекочування з п'яти на носочок. Це так легко, просто, доступно, результативно. Масаж стоп має оздоровлюючий ефект на весь організм у цілому. Головним тут виявляється не час перебування в такому становищі, а сам факт зміни пози. При цьому необхідно враховувати розташування столів, щоб кожен мав вільний простір стояти на массажному килимку. І не в якому разі не можна насильно змушувати дитину вставати на килимок, поки вона не відчує в цьому потреби.
Цей режим зміни динамічних поз благотворно впливає на такі фактори:
•підтримка фізичної, психічної активності розумової сферы;
• високі показники фізичного здоров'я;
•підвищується імунна система;
• покращуються ростові процеси;
•розвивається координація всіх органів;
• знижується ступінь низького нахилу голови.
Для зняття зорової втоми я використовую зорово-координаторні тренажі(офтальмотренажери), це ще один з прийомів технології.
•на стіні намальована діаграма, при цьому кольори відповідають наступним вимогам:
•зовнішній овал - червоний, внутрішній - зелений, хрест - коричнево-золотистий, вісімка – яскраво-блакитним кольором.
-
Стоячи на масажних килимках, з витягнутими вперед руками, діти по черзі обводять вказівним пальцем траєкторії з одночасним стеженням за ним органом зору, тулубом, руками. У мене в кабінеті такий офтальмотренажер розташований в двох місцях: один на рівні очей дітей, другий на стелі.(в залежності від гостроти зору: з низький зір, знижений зір)
-
Цей тренаж частіше виконуємо після роботи, яка вимагала від дітей докладання зусиль, тому що вона чудово знімає напругу, розслаблює, знімає психічну стомлюваність та надмірну нервову збудливість.
-
Сприяє доброзичливості, покращує почуття гармонії та ритму, розвиває зорово-ручну координацію.
•«Жодної перешкоди оку!» - ще один принцип В.П. Базарного.
•У чотирьох верхніх кутах кабінета розміщуються образно-сюжетні зображення.
•Це сцени з казок, сюжети пейзажів із природи, життя тварин.
• Усі разом картини становлять єдиний сюжет.
•Середні розміри зображення до 1 стандартного аркуша, а під кожним малюнком розміщується у відповідній послідовності одна з цифр.
•Діти, перебуваючи у вільному стоянні, на масажних килимках, починають швидко фіксувати погляд по команді на відповідній цифрі, картинці, кольорі. Режим рахунка задається у випадковій послідовності та змінюється через 30 секунд. Загальна тривалість тренажу – 1,5 хвилини.(Наприклад, зараз, ви бачите,
•Діти з величезним задоволенням виконують повороти у стрибку, це викликає позитивний емоційний сплеск.
• даний тренаж надає сприятливий вплив на розвиток зорово-моторної реакції,
• швидкість орієнтації у просторі,та реакцію на екстрені ситуації у житті.
• у дітей розвивається зорово-рухова пошукова активність, а також зорово-ручна та тілесна координація.
• діти стають пильними, уважними.
Ще одним методом в технології є вправи на м'язово-тілесну координацію.
Заняття проводиться в режимі руху наочного матеріалу, постійного пошуку та виконання завдань, що активізують увагу дітей.
-
Різні картки можуть опинитися в будь-якій точці кабінету. Діти шукають їх, тим самим перемикають зір із ближнього на дальню відстань і навпаки. Наприклад, я показую дидактичний матеріал спочатку з близької відстані, а потім поступово відходжу від дітей, тим самим тренуючи м'язи ока. На заняттях з сенсорно-пізнавального простору я даю такі завдання… Малюки встають, йдуть, шукають очима, вони радіють своїм результатам. При цьому краще та легшее засвоюють матеріал.
Для рухової активності на заняттях використовуються «сенсорні хрести»
-
«Сенсорні хрести» розвішуються під стелею у груповій кімнаті. На них закріплюються різні навчальні об'єкти (плоскі та об'ємні геометричні фігури, цифри та ін.). Під час заняття періодично звертаю увагу дітей на той чи інший посібник, прошу щось знайти, проаналізувати, дати характеристику тощо. Діти шукають очима потрібний матеріал, тим самим тренуючи зір, усуваючи втому та напругу з очей (квадрати на стелі).
-
Для корекції зору на кожному занятті проводжу гімнастику для очей в ігровій формі, враховуючи вікові та зорові можливості дітей, не менше 3-4 разів на день протягом 3-5 хвилин. Вправи носять ігровий характер, з віршами, потішками. Включаю вправи для очей із предметами та без предметів під час ранкової гімнастики, фізкультурних занять. Принцип їх виконання полягає у супроводі основного руху з рухами очного яблука за всіма наміченими напрямками: вгору-вниз, вправо-вліво, по діагоналі, кругові рухи. Такі вправи покращують кровообіг, розслаблюють м'язи, знижують втому, полегшують зорову роботу на ближній відстані. Крім названих вправ для зміцнення м'язів ока проводяться різноманітні елементи з іграшками, з м'ячем. (Вправи з м'ячами по Аветісову, під час прогулянок на свіжому повітрі).
Такі заняття сприяють підвищенню гостроти зору та зняття напруги.
Використання комплексу оздоровчих вправ на заняттях дозволяє підвищувати емоційний настрій та працездатність, знижує стомлюваність, а це, в свою чергу, сприяє зміцненню здоров'я дітей.
З метою розширення зорових горизонтів, розвитку творчої уяви та зорового сприйняття, орієнтування у просторі використовую широкоформатну картину панно (природно-екологічне, пейзажі, зоряне небо тощо) розташоване на стіні в кабінеті. Природно-екологічне панно використовується на кожному занятті і є основою, навколо якого вирішуються завдання.
90% усієї інформації про навколишній світ людина отримує за допомогою органів зору. Тому розвиваюче середовище у групі дітей з порушенням зору та в кабінеті дефектолога підібрано в теплих тонах. Жовтий, світло-бежевий – це кольори радості, оптимізму; ці кольори піднімають настрій, активізують усі функціональні процеси.
Обов`язковою є пальчикова гімнастика.
Для розвитку дрібної моторики використовую кольорові прищіпки, соснові шишки, м'ячі з шипами, обов'язково з мовним супроводом. Одночасно діти отримують масаж кистей та пальців рук. Ці вправи сприяють легкому оволодінню нашими випускниками письмом у школі.
Гарний оздоровчий ефект має дихальна гімнастика. (Стрельникової). Дітям подобаються ці вправи, вони із задоволенням їх виконують. А головне – ця гімнастика дозволяє збільшувати життєву ємність легень та зміцнює дихальні органи.
В нашій групі складовою роботою зі здоровязбереження є робота валеологічного гуртка. Бесіди з валеології про здоров'я, про гігієну зору дають результативність і діти усвідомлено дбають про своє здоров'я, виконуючи всі гігієнічні вимоги, прийоми з оздоровлення організму.
Мабуть як і всі діти, наші діти дуже люблять співати. Спів - потужний засіб гармонізації нервової системи та психіки, запорука гарного настрою. Ми з`ясували що це, є однією зі складових цієї методики. Тому ми зараз співаємо не лише під час музичних занять, але й на прогулянці в теплу пору року, співаємо голосні звуки, будь-які пісні тощо.
Всі ми знаємо, щоб досягти гарного результату, необхідна тісна співпраця з батьками. Ми дуже ретельно та індивідуально підходимо до кожної родини для підвищення рівня компетентності батьків у питаннях корекції зору дітей, тому батьки залучаються безпосередньо до корекційно-освітнього процесу.
Мені цікаво і легко працювати за цією технологією, а дітям цікаво займатися. Відносини між дітьми, та батьками стають доброзичливішими. А оскільки наші діти з порушенням зору, то комплексна інтеграція елементів технології Володимира Базарного у корекційно-освітньому процесі дозволила нам отримати позитивні результати у відновленні зору та вихованні дітей.
Якщо ми навчимо дітей з раннього дитинства цінувати, берегти і зміцнювати своє здоров'я, якщо ми будемо особистим прикладом демонструвати здоровий спосіб життя, то тільки в цьому випадку можна сподіватися, що майбутні покоління будуть здорові та розвинені не лише інтелектуально, духовно, та й фізично.
Вважаю за необхідне продовжити роботу на основі здоров'язберігаючої технології, яка має стати пріоритетним напрямком у діяльності кожної освітньої установи.
Я вам , шановні колеги, дуже рекомендую в своїй роботі використовувати елементи цієї технології.
Не хвилюйтесь, якщо у вас щось не вийде, не опускайте руки, спробуйте ще раз, і ви досягнете успіху.
Свою розповідь я хочу закінчити притчею:
«Жив був мудрець. Знав він відповідь на будь-яке запитання. Люди йшли до мудрої людини за порадою. Одна ж людина вирішила довести, що мудрець не завжди може дати правильну відповідь. Він затиснув у долоні красивого метелика і запитав у мудреця чи живий метелик. А сам, між тим, думає, якщо мудрець скаже, що живий, то я роздавлю його, а якщо ж скаже, що мертвий, то я його відпущу. Але мудрець, подумавши, відповів: "Все в твоїх руках".
Так і здоров'я наше в наших руках. Тож бережіть себе і будьте здорові.